Od roku 1962 jsou původní odznaky, rozlišené dle specializace, nahrazeny jedním, univerzálním, odznakem VZORNÝ VOJÁK.
Toto provedení odznaku VZORNÝ VOJÁK, nazývané též „mezityp“ bylo zhotoveno ze žlutého tombaku, se smaltovanými plochami. Rozměry odznaku jsou: 31,6 mm na šířku a 38,6 mm na výšku (s přesností +- 5 mm). Ke stejnokroji se odznak připevňoval i nadále pomocí šroubu a matice. Tento systém připínání ke služebnímu stejnokroji se zachoval i pro pozdější provedení odznaku.
Po skončení platnosti „mezitypu“ byl zaveden odznak VZORNÝ VOJÁK, kde lva umístěného ve vnitřním kruhu nahradily dvě hlavy vojáků v zákrytu (tankista a voják s přilbou). V mezikruží je zlatý nápis VZORNÝ VOJÁK. V první verzi odznaku má mezikruží barvou bílou, ve druhé verzi je pak mezikruží modré.
Tyto odznaky nebyly číslovány a byly též vyráběny ze žlutého tombaku. Až poslední varianta, barevně shodná s druhým typem, byla vyráběna ze slitiny hliníku.
Platnost odznaku VZORNÝ VOJÁK byla ukončena 31. srpna 1991.
Vzorný pohraničník
Původní čestný odznak VZORNÝ POHRANIČNÍK, jenž byl udělován v 50. lech, byl v letech 60. nahrazen menší a upravenou variantou. Stejně, jako tomu bylo u výše popsaného odznaku Vzorný voják.
Zpočátku byl při výrobě „nového“ odznaku Vzorný pohraničník zachován původní materiál – tedy tělo z tombaku a barevné plochy ze smaltu. Ve sbírkách se ovšem nacházejí i varianty odznaku (údajně z přelomu 60. a 70. let), kdy je sice ještě zachován původní výrobní materiál – tedy tombak, avšak na cípech hvězdy je již smalt nahrazen epoxidovou barvou.
Od počátku svého zavedení nebyla tato varianta odznaku udělována spolu s dekretem a tudíž neměla ani evidenční číslo.
V 70. letech došlo k další změně. Původní tombak je nahrazen hliníkem a smalt definitivně nahrazuje barva. Výrobu od mincovny ve slovenské Kremnici přebírá národní podnik Bižuterie, závod Jablonec nad Nisou.
Ke druhé a třetí variantě odznaku Vzorný pohraničník byla ještě vyráběna jejich miniatura. Ta byla pravděpodobně určena pro nošení na civilním oděvu. První typ (tmavší) měl na zadní straně vzor, kdežto pozdější druhý typ již byl pouze hladký.